"Tam gdzie spotyka się Wschód z Zachodem”...

to kontynuacja projektu astronomiczno-fotograficzno-podróżniczego ShadowHunters, zapoczątkowanego w lipcu 2008 wyprawą na całkowite zaćmienie Słońca w Ałtaj. Celem projektu jest przemierzanie świata bez szlaków, poszukując piękna z dala od cywilizacji i autostrad, rejestrowanie wrażeń i spostrzeżeń w kadrze i dźwięku, by później motywować młodzież i dorosłych do aktywnego spędzania czasu na poznawaniu świata i jego różnorodności kulturowej. 

Na bazie doświadczeń z poprzedniej wyprawy i pod ogromnym wrażeniem ludzi i przyrody okolic Bajkału postanowiliśmy ponownie zawitać w tamte strony, tym razem jednak poszerzając fotoeksplorację o Mongolię w czasie tamtejszego narodowego święta Naadam. 

Sama nazwa święta pochodzi od mongolskiego słowa „naadach”, który oznacza „grać” i mowa tu o trzech męskich grach – zapasach, łucznictwie i wyścigach konnych. Smaku tym dyscyplinom dodają tradycyjne stroje mongolskie w których występują zawodnicy.

 Trasa 

Tegoroczną 25dniową wyprawę rozpoczynamy już 24 czerwca. Cały jej plan można podzielić na 3 zasadnicze etapy: 

 • 1. Kolej transsyberyjska
 • 2. Bajkał i Ułan Ude
 • 3 Mongolia z świętem Naadam i wędrówka przez Gobi. 

ETAP I

 24-30.06 - Przejazd pociągiem z Krakowa przez Lwów do Moskwy i dalej koleją transsyberyjską, po to by szóstego dnia wyprawy dotrzeć do Irkucka. 

ETAP II 

Z Irkucka udajemy się na kilkudniowy plener fotograficzny nad Bajkałem. Na kolejne dni przewidziana jest stolica Buriacji - Ułan Ude, wraz z buddyjskim kompleksem klasztornym. Tu zaczyna się właściwa część wyprawy, zatem i czas trwania etapu nie jest sztywno zdefiniowany. 

ETAP III

W Mongolii, z uwagi na wyjątkowy klimat, jeśli pogoda pozwoli, planujemy w Ulaanbaatar Astronomical Observatory rejestrację nocnego nieba, które na tych szerokościach geograficznych i zaciemnieniu nieba, jest nieporównywalne do tego, co widać w Polsce. W dalszym planie jest ok. 8 dniowa wędrówka przez środkową i południową część pustyni Gobi, rejestracja krajobrazu, kultury, architektury, tradycji i życia codziennego mieszkańców Mongolii podczas świętowania Naadam i nie tylko.

Szlak przez Gobi to ok. 2000km przez bezdroża pustyni obejmujące m.in. takie miejsca jak:

 • - Baga Gazriin Chuluu – malownicze góry na pustyni Gobi, wznoszące się na 1.751 metrów pasmo granitowe. Ruiny małego klasztoru położone są w południowo-wschodniej partii gór. Spotkanie z unikalną fauną tamtego regionu taką jak koziorożce, syberyjskie dzikie owce argali, kondory, jastrzębie i orły.
 •  - Piaskowe wydmy “Khongoryn Els” – długie na 180 kilometrów i szerokie na 15– 20 metrów dzikie obszary w północnych partiach gór Servee i Zuulen.
 •  - Bayan Zag – sławny dom dinozaurów- miejsce gdzie odkryto największe skamienieliny szkieletów dinozaurów.
 •  - Miejsca związane z starożytnym kultem w Mongolii ruiny świątyni Ongyn Khiid i święta góra- Zorgol Khairhan.

Po 25 dniach naszej syberyjsko-mogolskiej wędrówki będziemy wracać z Ułan Bator przez Moskwę do Warszawy. To oczywiście plan, który dokładniej zweryfikuje czas i okoliczności na miejscu.
Jak wyglądać będzie realizacja planu... już niebawem w Dzienniku 

Cele wyprawy:

 • - profesjonalna dokumentacja fotograficzna Syberii, okolic Bajkału i Mongolii, 
 • - poznawanie oraz rejestracja fotograficzna krajobrazu, kultury, architektury, tradycji i życia codziennego mieszkańców Buriacji i Mongolii, 
 • - dokumentacja fotograficzna największego mongolskiego święta narodowego Naadam, 
 • - rejestracja fotograficzna nocnego nieba w Ulaanbaatar Astronomical Observatory (UAO) 
 • - fotograficzny plener krajobrazowy w mongolskich parkach narodowych oraz na pustyni Gobi 
 • - zapis wrażeń z wielodniowej podróży koleją transsyberyjską 
 • - poszerzanie wiedzy o różnorodności kulturowej i przyrodniczej świata, motywowanie młodzieży i dorosłych do aktywnego spędzania czasu na poznawaniu świata, przybliżania kultury dalekowschodniej poprzez wystawy fotograficzne, prelekcje i publikacje itp. 
 • - pozyskanie materiałów do drukowanego autorskiego albumu fotograficznego pod roboczym tytułem "Syberyjskim szlakiem najdłuższej kolei świata" 
Projekt jest laureatem konkursu stypendialnego dla twórców kultury organizowanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Expeditions: