Na tym pracujemy

Każda wyprawa fotograficzna wymaga oprócz organizacji samej wyprawy, dobrego zaplecza technicznego. Zdjęcia z naszych wypraw realizowane były... i zapewne bądą w przyszłości następującym sprzętem:


CANON EOS 1Ds Mark III

EOS-1Ds Mark III to pełnoklatkowy aparat dla profesjonalistów oparty konstrukcyjnie o serię EOS-1D. Posiada on matrycę o rozmiarze 36.0 x 24.0 mm i rozdzielczości 21.1 milionów pikseli. Pomimo tak dużego chipu może wykonywać zdjęcia z prędkością do 5 kl/s. W aparacie nad całością czuwa podwójny procesor DIGIC III. Między innymi dzięki niemu EOS-1Ds Mark III może zapisać w serii 45 zdjęć w formacie JPEG lub 15 w formacie RAW z prędkością 5 kl/s. Ważnym elementem jest też 14-bitowy przetwornik analogowo-cyforwy polepszający dynamikę tonalną, Autofokus znajdujący się w nowym EOS-ie jest analogiczny do tego jaki pojawił się reporterskim aparacie EOS-1D Mark III. Miejmy jednak nadzieję, że modele pełnoklatkowe nie będą miały problemów z ustawianiem ostrości jak miało to miejsce w aparatach 1D. System AF oparty jest o 45 punktów z czego 19 jest wysokiej precyzji, a 27 to wspomagające. Analogicznie jak w Canonie 40D, tak i tu pojawiła się funkcja podglądu obrazu na żywo. Obraz wyświetlany jest na 3-calowym ekranie LCD z możliwością powiększenia i ustawienia ostrości w sposób manualny lub automatyczny po opuszczeniu lustra. W aparacie zainstalowano też automatyczny system czyszczenia matrycy, który od wejścia na rynek EOS-a 400D pojawiać się już z pewnością będzie w każdej lustrzance Canona.

CANON EOS 40D

Canon EOS 40D to lustrzanka cyfrowa dla półprofesjonalistów. Dzięki matrycy CMOS o rozdzielczości 10,1 megapiksela, wykonywaniu zdjęć w trybie ciągłym z szybkością 6,5 klatki na sekundę, nowemu systemowi AF i ekranowi LCD o przekątnej 3,0 z trybem Live View aparat fotograficzny EOS 40D jest dużym krokiem na przód w dziedzinie jakości i uniwersalności.

Aparat ten wykorzystuje zalety nowej platformy technologicznej EOS zaprezentowanej w tym roku wraz z wprowadzeniem na rynek profesjonalnego aparatu fotograficznego EOS 1D Mark III. Procesor DIGIC III firmy Canon zapewnia szybki czas reakcji, lepsze odwzorowanie kolorów i umożliwia niemal natychmiastowe uruchomienie. Zintegrowany system czyszczący EOS1 zapobiega osadzaniu się kurzu na matrycy, natomiast wytrzymała obudowa ze stopu magnezu z zabezpieczeniem przed działaniem czynników atmosferycznych zapewnia wysoką trwałość.

Matryca CMOS trzeciej generacji firmy Canon stanowi udoskonalenie poprzedniej wersji dzięki na nowo zaprojektowanym pikselom, które ograniczają szum do minimum. Aparat EOS 40D umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć nawet przy ustawieniu czułości ISO na wartość 1600 z możliwością zwiększenia do 3200 ( w trybie H), jeżeli użycie lampy błyskowej jest niedozwolone lub niepożądane. Tryb Highlight Tone Priority umożliwia osobom fotografującym zwiększenie zakresu dynamiki świateł przy ustawieniu czułości ISO powyżej 200 — pozwala to na odwzorowanie większej liczby tonów kolorów chmur i obiektów o jasnych barwach. Procesor DIGIC III wspomaga wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 6,5 klatki na sekundę, współpracując z buforem obrazu w celu zapisania do 75 dużych zdjęć w formacie JPEG (17 w formacie RAW) bez żadnych przerw. Obrazy przetwarzane są w trybie 14-bitowym, aby zapewnić jak największą głębię kolorów, łagodniejsze przejścia tonalne i możliwie najdokładniejsze odwzorowanie barw.

Najważniejszym ulepszeniem oferowanym w aparacie EOS 40D jest jego nowy 9-punktowy krzyżowy system AF. Każdy z dziewięciu punktów AF umożliwia ustawienie ostrości w poziomie i w pionie. Środkowy punkt AF może ustawić ostrość przy ustawieniu przysłony o wartości f/2,8, podczas gdy osiem zewnętrznych punktów działa przy ustawieniu f/5,6.

Obiektywy Canon 17-40/4 L USM i Canon 70-200/2.8 L IS USM  - fotografia fazy całkowitej i korony słonecznej

Obiektywy klasy profesjonalnej L które cechuje: 

  • Najwyższa jakość obrazu w całym zakresie ogniskowej.
  • Bardzo szybki i cichy autofocus.
  • Zwiększona odporność na kurz i wilgoć.
  • Wykorzystanie soczewek UD o niskiej dyspersji
  •  Nieruchomy przedni pierścień obiektywu daje komfort w używaniu filtrów.

 

Obiektywy długoogniskowe

Wymagany sprzęt powinien cechować się dobrymi parametrami optycznymi, możliwie małą masą i dużą mobilnością. Z tego też względu potencjalnymi kandydatami na obiektyw słoneczny są:
MTO-11CA - rosyjski obiektyw fotograficzny. Obiektyw posiada system optyczny Maksutova-Cassegraina i jest oparty na meniskowym zwierciadle korygującym oraz głównym zwierciadle parabolicznym. Średnia rozdzielczość optyczna 35 linii/mm w centrum kadru i około 22 linii/mm na krawędzi kadru. Średnica czynna 100 mm, ogniskowa 1000 mm, długość całego obiektywu 240 mm. Gwint wyjściowy M42 (aparaty typu Zenit), gwint do mocowania filtrów M116x1.

Expeditions: