O Wyprawie: TSE2008 - 1.08.2008 - Syberia Wprowadzenie

Zaćmienia Słońca (TSE) to bez wątpienia jedno z najefektowniejszych zjawisk astronomicznych jakie możemy obserwować, najwięcej wrażeń dostarczają nam zaćmienia całkowite i częściowe o bardzo dużej fazie. Tylko podczas całkowitego zaćmienia Słońca jest możliwość doskonałego zaobserwowania gwiazd, planet Merkurego i Wenus w niskiej elongacji w ciągu słonecznego dnia. Zaćmienia całkowite umożliwiają nam też obserwację korony słonecznej, co często jest bardzo efektownym zjawiskiem. Niestety zaćmienia Słońca występują lokalnie, najbliższe zaćmienie Słońca o całkowitej fazie jakie będzie widoczne w najbliższych latach z terenu Polski to zaćmienie obrączkowe dopiero w 2075 roku.

1 sierpnia 2008r. nastąpi całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce jako częściowe. Zaćmienie całkowite – pas cienia - zacznie swą wędrówkę po Ziemi w północnej części Kanady i poprzez Grenlandię i Nową Ziemię wejdzie na teren naszych wschodnich sąsiadów.

Dalej z prędkością kilku tys. kilometrów na godzinę pomknie z Rosji do Mongolii i Chin. Tam cień Księżyca rozstanie się z Ziemią. Maksymalny czas trwania fazy całkowitej to tylko 

2 min i 27.2 szatem fotografia zjawiska wymagać będzie perfekcyjnego zgrania w czasie i dobrego przygotowania sprzętu.

Według obliczeń udostępnionych przez NASA najdłużej zaćmienie będzie trwało w Rosji w okolicach miasta Nadym, jednak warunki pogodowe przewidywane przez NASA spodziewane są na granicy Rosji z Mongolią, jak też i w samej Mongolii i Chinach. Ale to tylko długoterminowe prognozy. Przy względnie krótkim czasie całkowitego zaćmienia (2'27.2'') może okazać się że trzeba będzie mieć sporo szczęścia aby jakaś chmura nie zbłądziła akurat nad miejscem obserwacji. Wyjątkowości zjawiska dodaje jeszcze fakt iż oprócz korony słonecznej i protuberancji widoczna też będzie piękna koniunkcja 4 planet i to w jednej linii.

Mapy autorstwa: "Eclipse Predictions by Fred Espenak, NASA/GSFC"

Mapa trasy zaćmienia
Rzut trasy zaćmienia na glob
Trasa zaćmienia na terenie Rosji
Szczegółowa mapa zaćmienia I
Szczegółowa mapa zaćmienia II

Expeditions: